EVDA 1. KONVERENTS:  “Creating a night-time identity of a city”.

28.09.2017  kell 9:00-18:00
Asukoht: Arhitektuurimuuseum, Ahtri 2, 10151 Tallinn

Eesti Valgustusdisainerite assotsiatsioon korraldab 28. septembril 2017 avaliku ruumi valgustust käsitleva ühepäevase konverentsi, mis koosneb loengutest, töötubadest ja vestlusringidest. Keskendutakse Eesti geograafilisest asukohast tulenevatele probleemidele nagu kaamosest sündiv talvedepressioon või linnastumisega kaasnev valgusreostus ning -räigus.. Lisaks puudutame valguse planeerimisprotsessi tagatubasid ja esitame küsimuse, kuidas tõsta linnavalgustuse planeerimise kvaliteeti Eesti ühiskonnas.

Konverents toimub inglise keeles.

 

OSTA PILET SIIT

Osalemistasu: 40 eurot
tudengitele 25 eurot
EVDA liikmetele 10 eurot

OSALEMISTASU ENNE 1. SEPTEMBRIT 30 eurot, tudengitele 20 eurot

 

AJAKAVA

09:00 Registreerimine – 30 min
09:30 Sissejuhatus ja Eesti Valgustusdisainerite Assotsiatsiooni (lühend: EVDA) tutvustus – 30 min
10.00 Allan Ruberg I osa – 60 min
11.00 Paus – 15 min
11.15 A. Ruberg I osa – 60 min
12.15 Paus – 15 min
12.30 Anna-Liisa Unt – 30 min
13.00 LÕUNA
14.30 Sabine De Schutter – 60 min
15.30 Joonas Saaranen – 30 min
15.45 Paus – 15 min
16.00 DISKUSSIOON – 60 min
17.00 LÕPPSÕNA
18.00 LÕPP

 

Programm:

Allan Ruberg on ühe maailma suurima valgustusdisainibüroo AF Lighting asutaja ja juhataja. AF Lighting bürood asuvad Kopenhaagenis, Oslos, Stokholmis, Göteborgis ja Malmös. Allan on töötanud valgustuskonsultandi ja -disainerina 20 aastat. Ta on kokku puutunud kõigi valgustuse aspektidega alates funktsionaalsest tänavavalgustusest lõpetades lavakujundusega. Allan astus üles ka Eesti esimesel valgustuskunsti festivalil TAVA16.

Oma ettekandes annab Allan sissejuhatuse avaliku ruumi kasutajakeskse valgustamise teemasse ja räägib õnnestunud üldplaneeringute võtmekohtadest. Avaliku ruumi valgustus on meie linnade visuaalse keskkonna selgroog, andes kuju sellele, kuidas linna saab kasutada ja mil viisil seda tajutakse. Seetõttu on ülimalt oluline, et valgustus planeeritaks juba eos linna visioone ja poliitikaid toetama.

Sabine De Schutter on valgustusdisainer ja õppejõud, kes juhib oma arhitektuurse valgustusdisaini bürood Studio De Schutter. Teda on tunnustatud mitmete valgustusdisaini alaste auhindadega, nagu näiteks Parim uus tulija 2014 ja Parim noor valgustaja aastal 2012. Ta valiti 2016. aastal 40 parima alla neljakümneaastase valgustusdisaineri hulka. Sabine De Schutter oli ka üks TAVA16 korraldajatest.

Oma loengus annab ülevaate valguse võimalustest ja piiridest nii ajutiste kui ka püsivate projektlahenduste abil. Teema katab pimedus- ja valgusreostust, pikemaajalist valgustusplaani ning öise linna iseloomuliku valgustusliku identiteedi leidmist.

 

Anna-Liisa Unt on praktiseeriv maastikuarhitekt omaloodud büroos Lahe Atmosfäär. Pea 10 aastat õpetas Anna-Liisa noori tulevasi maastikuarhitekte Eesti Maaülikoolis. Täna on ta linnakujunduse spetsialist Tartu Linnavalitsuse Arhitektuuri- ja linnakujundusteenistuses. Anna-Liisat iseloomustab erakordne tundetaiplikus ja oskus tajuda inimese ja ruumi vahelisi suhteid.

Tema ettekanne peegeldab maastikuarhitekti tähelepanekuid valguse/valgustatuse ja avaliku ruumi seoste kohta. Märksõnadeks on nii valgus kui selle puudumine: päevavalgus, varjud, hämarus, pimedus, aastaaegade eripärad, tehisvalguse eesmärgid ja õigustatus.

 

Joonas Saaranen on valgustusdisaini büroo WhiteNight Lighting kaasasutaja. Oma töös proovib Joonas esitada valgusega väljakutset pimedusele, saades tulemuseks kontrastsed ja selged lahendused.

Joonas lõpetas valgustusdisaini eriala Stocholmis KTH ALD 2009, millele eelnevalt oli ta õppinud disaini Rovaniemis, Barcelonas ja Berliinis. Nüüdseks on ta teinud tööd üle kogu Euroopa, nii suurtes korporatsioonides kui ka väikeste eraettevõtetes. Hetkel seob ta mõlemat oma kirge – valgustusdisaini ja valgustite disaini oma firmas WhiteNight Lighting.

Põhjamaade valgus on kombinatsioon kahest ekstreemsusest. Lõpututest päevadest ja süngetest pimedatest tundidest. See unikaalne variatsioon valgusest loob lõpmatu allika inspiratsiooni tekkeks. Oma loengus tutvustab Joonas sellest inspiratsioonist alguse saanud loomingut.